מחפשים אנשי כספים מקצועיים? התחילו כאן

גורמים מפריעים בעת ראיון

 

ראיון הוא מפגש בין לפחות שני אנשים: מראויין ומראיין שמטרתו: בדיקת אפשרות להעסיק את המרואיין בתפקיד כזה או אחר.

 

רבים מהמראיינים אינם שמים לב כי עבור המראיין רבות סביבת הראיון ידועה, ברורה ונוחה ואילו עבור המרואיין לעתים הדבר הפוך:

סביבה זרה, תחושת מבחן ואף יותר מכך.

 

על סביבת הראיון להיות נקיה מרעשי ראיון - אותם רעשים שהופכים את הראיון ללא הוגן ולכזה אשר אינו מסוגל לנבא את ההצלחה של אותו מרואיין לתפקיד המוצע.

 

לנוחיותכם אנו מעלים על הכתב את תפיסתנו לעניין.

 

רעשי הראיון יכולים לנבוע ממספר גורמים:

 

רעשים הקשורים במראיין.

רעשים הקשורים במרואיין.

רעשים הקשורים בסביבת הראיון.

 

רעשים הקשורים במראיין:

מראיין שאינו לגמרי קשוב (שיחות טלפון רבות, קבלה או שליחת SMS תוך כדי ראיון)

מראיין שאינו מכבד את הראיון עצמו: ממשיך לטפל בעניינים שוטפים של המשרד לרבות פתרון בעיות, יציאה וחזרה לחדר בו מתקיים הראיון ועוד.

מראיין שאינו מוכן כראוי לראיון: קורות חיים לא זמינים בעת הראיון, מראיין טרוד ומבולבל בעת הראיון וכדומה.

מראיין לא מקצועי: ראיון קופצני, לא אחיד ולא זורם ונטול שליטה מצד המראיין.

 

רעשים הקשורים במרואיין:

מרואיין לא מרוכז.

עודף רגשנות של מרואיין: המרואין מבולבל, מתרגש בקלות ונלחץ בקלות ואינו מצליח לצאת מהמצב בעצמו.

מרואיין לא מוכן לראיון: המרואיין אינו יודע לענות תשובות רציניות ומוחלטות על שאלות בסיסיות כמו: "אז כמה שנים בדיוק ניהלת את המחלקה" ?, "מה היו היעדים החודשיים, שבועיים וכו'"?

מרואיין בעל נראות גרועה ברמה האסטטית וברמת יכולת הביטוי: המרואיין מתבטא באופן לא ברור או שלבוש באופן שאינו מייצג אותו כראוי.

 

רעשים הקשורים בסביבת הראיון:

רעשי רקע מוגזמים: שיפוצים, בנייה שקורת ברקע ומייצרת רעש מוגזם על רקע הראיון.

סביבת משרד לא ראויה: הראיון מתקיים במקום המוני מידי: בית קפה שאינו מאפשר לשני הצדדים לשמוע זה את זה או לחילופין פינה במשרד אשר אינה מאפשרת ניהול תקין ואינטימי של הראיון.

סביבה קרה מידי או חמה ולא ממוזגת אשר מקצרת משמעותית את סבלנות המראיין ואו המרואיין.

 

אז מה ניתן לעשות על מנת לשפר את העניינים?

 

התשובה לא מפתיעה, האחריות על רוב רובם של של גורמי ההפרעה  הנה על המראיין.

 

רעשי הראיון הקשורים במראיין עצמו: מובן כי במקרה זה ללא ספק האחריות הינה על המראיין.  אשר לחלק גדול מהרעשים הקשורים במרואיין גם פה על המראיין המקצועי לדעת ולשלוט במצב: רגשנות של מרואיין הינה דוגמא נהדרת: על המראיין החכם לדעת להרגיע את המרואיין הנרגש ולהכניסו לתחושת רוגע ויציבות רגשית. אשר למרואיין אשר אינו מרוכז או שאינו עונה עניין - שוב, על המראיין המקצועי 'לקחת שליטה' ולכוון את המרואיין ומפה והילך אם גם לאחר שהמראיין נוהג כן המרואיין עדיין בשלו הרי שהמראיין יכול להיות סמוך ובטוח שעשה הכול על מנת להציל את הראיון. אשר לרעשי ראיון הקשורים בסביבת הראיון כאן הרי אין ספק - הדבר בשליטתו ובאחריות המראיין לדעת כיצד לייצר סביבת ראיון איכותית ומתאימה.

 

רעשי הראיון הקשורים במרואיין: גם המרואיין הנרגש ביותר ישמח לקבל הצעה לכוס מים ומילה טובה בסגנון אישי שנועד להרגיע אותו, בסופו של דבר -  במידה והמרואיין היה במיטבו שני הצדדים  יצאו נשכרים גם המראיין וגם המרואיין.    גם בעת הראיון עצמו המראיין יכול בקלות רבה לעודד את המרואיין ולהרגיע אותו, גם כאשר המרואיין נלחץ, מתרגש, מגמגם ואינו ברור - ניתן להזכיר לו כי המדובר על ראיון שבו אין ממה להילחץ ולהוציא את הטוב מהמרואיין.  כאשר המרואיין אינו יודע לענות על שאלה כזו או אחרת האחריות הנה על כתפיו אך ניתן לסייע ולעודד אותו להיזכר ולנסח את עצמו שוב ושוב עד לקבלת תשובה תוך כדי דגש בשנית על כך שאי ידיעת המידע הבסיסי הנה  כאמור הבעיה של המרואיין. לעניין נראות המרואיין אין חולק על כך שהדבר חשוב ופה יש לתת את הדעת לשני מצבים:  מראה אסטטי ומראה נכון.  מרואיין אשר אינו אסטטי מהווה רף תחתון שרובינו אינו מוכן לקבל ובצדק, כולנו רוצים לפגוש באדם שמריח טוב, שמקפיד על בגדים נקיים וכדומה ופה אפשר להבין את הרתיעה של המראיין ואת העדפתו 'להוריד נקודות' למראיין - טוב ככל שיהיה. .   אשר לעניין המראה ה 'נכון' - העדפת המרואיין ללבוש ג'ינס, חולצת טריקו מוקפדת וכדומה - זו אינה בעיה לא של המראיין וגם לא של המרואיין.  כאשר המדובר על תפקידים בכירים, ניהוליים וכדומה זה בסדר לשאול את המרואיין אם הוא מבין כי המשרה הנה משרה בכירה/ניהולית וגם כאן ישנה הסתייגות קלה כיוון ואנו מצפים שתהיה הלימה בין האופן שבו המרואיין הגיע לתפקיד שלשמו הגיע.  מעבר להסתייגות זו זה בסדר לאפשר למרואיין להחזיר תשובה המתייחסת לכך שיש הופעה מתבקשת לעבודה אליה הוא מיועד.


רעשי הראיון הקשורים לסביבת הראיון : על המראיין לדאוג כי סביבת הראיון תהיה נקייה מרעשי רקע מוגזמים: שיפוצים, וכדומה.  על  המראיין לדאוג לסביבת ראיון ראוי: משרד ובו חדר שהוקצה במיוחד לטובת העניין ובו כיסא נוח גם למראיין וגם למרואיין, קנקן מים וכוסות מים, קירור בקיץ וחימום בחורף.  כאשר אין אפשרות לראיין במשרד (בעיה טכנית, בעיית מרחק, בעיית דיסקרטיות של המשרה המוצעת וכדומה) ניתן לראיין בבית-קפה ובלבד שזה ראוי ומאפשר ראיון שקט ואינטימי.

 

 

לחצו כאן על מנת לקרוא את המאמר מרואיינים טובים ומרואיינים גרועים


 

לחצו כאן על מנת להגיע לעמוד המעסיקים

 

 

 

לחצו כאן על מנת להגיע לעמוד מחפשי העבודה

 

 

 

 

פנו אלינו תמיד ובכל נושא
שמכם המלא (*)
Please let us know your name.
דואר אלקטרוני (*)
אנא ציינו כתובת דואר תקינה
הנושא (*)
Please write a subject for your message.
מספר טלפון להתקשרות
Invalid Input
תוכן הפניה (*)
Please let us know your message.

 

 

 

 

אנשים שהגיעו למאמר הזה חיפשו גם את אחת המילים:

 

 

מזכיר, מזכירה, פקיד, פקידה, פקיד קבלה, פקידת קבלה, פקיד הנהלת חשבונות, פקידת הנהלת חשבונות, דרוש פקיד,דרושה פקידת מחסן, מזכירת מנכ"ל, מזכירת מנכל, מזכירת ערב, אדמיניסטרציה, אדמניסטרציה, דרושים אדמיניסטרציה, דרושה מזכירה, דרושים עבודה מהבית, דרושים לעבודה מהבית, דרושים עובדי משרד, מזכירת רכש, מזכירת עו"ד, מזכירת עורך דין, מזכירת עורכי דין, מזכירת עורך-דין, מזכירת עורכי-דין, מזכירה עורך דין, מזכירה עורכי דין, מזכירה משפטית, ניהול אדמיניסטרטיבי, ניהול אדמניסטרטיבי, אני מחפש פקידה, אני מחפש מזכירה, אני מחפש פקידת, פקידת גביה, פקיד גביה, דרושה מנהלת חשבונות, דרוש מנהל חשבונות, דרושה הנה"ח, דרוש הנה"ח, דרושה פקידת יבוא, דרושה פקידת יצוא, דרוש פקיד יבוא, דרוש פקיד יצוא, דרושה פקידה אדמיניסטרטיבית, דרושה פקידה אדמניסטרטיבית, מנהל חשבונות, מנהל חשבונות, עובדי מנהלה, עובדי מינהלה, איש תפעול, אשת תפעול, פקיד לוגיסטיקה, פקידת לוגיסטיקה, סמנכ"ל כספים, סמנכ"לית כספים, איש כספים, אשת כספים, מנהל כספים, מנהלת כספים, רכז כוח אדם, רכזת כוח אדם, מנהל מחלקת כוח אדם, מנהלת מחלקת כוח אדם, מנהל משאבי אנוש, מנהלת משאבי אנוש, מנהל מחלקת רווחה, מנהלת מחלקת רווחה, רפרנט, רפרנטית

 

 

 

 

כלל התכנים המופיעים באתר זה מתייחסים לגברים ולנשים כאחד.  בכל מקום בו נאמרו הדברים בלשון זכר או בלשון נקבה הדבר נעשה במטרה להקל על הכתיבה.

 

Build by Jetserver.co.il | אחסון אתרים